Antuka

Antukový dvorec je jeden ze čtyř základních druhů povrchu tenisového a volejbalového dvorce. Antukové kurty jsou tvořeny rozdrcenou břidlicí, štěrkem nebo z cihel. Antuka nesmí obsahovat přírodní písek, ale pouze ostrohranné částice včetně prachových, aby bylo možno jejím zhutněním vytvořit pevný neklouzavý povrch. Opotřebovaná antuka na povrchu je potřeba odstraňovat a nahrazovat čerstvou.

I přes nákladnější i náročnější údržbu je antuka preferována v našich klimatických podmínkách většinou hráčů. Povrch je měkčí, na klouby se nevytváří tlak, složení antuky umožńuje míček zpomalit a proto je vyhledáván zejména rekreačními tenisty.

Vlastností antuky je pórovitost, pružnost a propustnost vody. Jedná se o nejpomalejší povrch, na kterém je v tenisu preferována hra ze základní čáry. Na antuce se ale kromě tenisu také hraje volejbal a nohejbal.

Ačkoliv jsou antukové kurty levnější na výstavbu než-li ostatní typy tenisových kurtů, údržba těchto kurtů je naopak dražší. Antukové kurty musí být válcovány pro udržení rovnosti povrchu a obsah vody v antuce musí být vyvážen. Hlavní nevýhoda povrchu je v tom, že oblečení či boty hráčů potřebuje po hře čištění a údržbu a potřeba úprava hrací plochy po každé hře pro dosažení optimálních podmínek.

Výhody hřiště z antuky

od sportovních staveb vrša sport

Kompletní realizace

Od projektu, přes terénní úpravy až po vybavení všemi herními prvky. Vše podle Vašich požadavků.

Kvalitní antuka

Používáme pouze českou antuku vyrobenou ze střešních tašek, která zaručuje tu nejvyšší kvalitu a stálost.

Pravidelná údržba

Nabízíme jak předsezónní údržbu, tak celkovou renovaci déle neudržovaných antukových kurtů.

Rozsah realizace

antukových hřišť

Ideální sportovní povrch? Hra rovnováhy! Dostatečně tvrdý pro zachování stability, ale ne příliš tvrdý, ten zvyšuje nárazové zatížení jako při běhu na betonu). Doostatečně měkký pro tlumení nárazu, ale ne příliš, moc měkký zvyšuje únavu a nestabilitu jako při běhu v písku.

Poskytujeme širokou škálu druhů realizací sportovišť od jednoduchých hřišť, až po komplexní areály s veškerým zázemím a vybavením. V případě požadavku celoročního provozu instalujeme nafukovací přetlakovou halu s vytápěním. Vždy je samozřejmostí následná pravidelná profesionální údržba. Jsme schopni se přizpůsobit projektu či finančnímu rozpočtu zadavatele a vytvořit sportoviště přesně podle jeho možností a představ.

Nabízíme veškeré souvislé práce (terénní úpravy, zámečnické a zahradnické práce, odvoz odpadu,…). Vždy se snažíme, aby náklady na údržbu a efektivita využití kurtů a hřišť dosahovaly nejvyšší úrovně (LED osvětlení, drenážní systém pro odvod vlhkosti, kvalitní antuka,…). Individuální přistup u každé ze zakázek je nás samozřejmostí. Pro bližší představu se na nás neváhejte obrátit. Rádi s vámi projdeme technickou dokumentaci a doporučíme nejvhodnější řešení.

Jakou antuku použít

na stavbu antukového hřiště

Existují dva různé druhy antuk. Červená antuka vyrobena z rozdrcených cihel a zejména střešních tašek, která je pomalejší a méně tvrdá než zelená antuka, neboli Har-Tru, Americká antuka, vyrobená z drceného metamorfovaného čediče.

V České republice se budují tenisové kurty klasickou metodou s použitím podkladové škváry různé kvality a s přídavkem příměsí. Tento postup byl různě pozměňován ale recept na kvalitní kurty je jen jeden.

Základem je použití kvalitní vyzrálé čisté škváry o zrnitosti do 30 mm, která není vodou plavená a pochází z kotlů cukrovaru či papíren. Zásadně se nepřidávají žádné příměsi, jako je například bentonit či cihlářská hlína, které způsobují s postupem času degradaci povrchu hlavně v zimním období a tím prodražuje jarní údržbu.

VRŠA Sport díky svým dlouholetým zkušenostem používá pouze kvalitní škváru, která zaručuje výborné parametry a dlouhou životnost.

Ukázka realizací

Kompletní ukázku ralizací naleznete v sekci Realizované projekty

Antuková hřiště v zimním období

zastřešení a vyhřívání

VRŠA SPORT nabízí také možnost zastřešení antukových kurtů přetlakovou halou s přímým vytápěním a osvětlením. Pokud uvažujete o celoročním provozu Vašich hřišť, přizpůsobíme projekt těmto požadavkům (spodní a vrchní izolace, možnosti vytápění, LED osvětlení, ukotvení haly, odtok dešťové vody,…). Zastřešit lze samozřejmě i již fungující hřiště a kurty, pak je nutné počítat se stavebními zásahy do zařízení.

Primárně se pro zastřešení používá systém nafukovacích (přetlakových) hal, které jsou v letních měsících demontovány a uskladněny v blízkosti sportoviště. Montáž a demontáž hal samozřejmě zajistíme také, i s případnou prohlídkou a odstraněním závad a poškození. Těchto hal je několik typů, záleží na vašich požadavcích a místě, kde se bude používat. Konzultujte s námi nejvhodnější typ právě pro vás.

Průběh realizace zakázky

v podání VRŠA SPORT

Picture

Projekt

Určete si, kolik kurtů potřebujete. Ideálním řešením je uspořádat vedle sebe 2 - 3 kurty. Dodáte nám projektovou dokumentaci, nebo Vám ji vytvoříme. Prohlídka budoucího staveniště s naplánováním postupu výstavby.

Picture

Terénní přípravy

Úpravy a příprava prostoru pro sportoviště, zušlechtění okolního prostředí.

Picture

Realizace sportoviště

Vytvoření podkladové vrstvy, zhutnění a vyrovnání škvárové vrstvy, několikanásobné vrstvení antukového povrchu.

Picture

Vybavení hřiště

Oplocení kurtů, montáž odpovídajícího zázemí (lavičky, koše, sprchy,...) a nasazení herních prvků (lajny, sítě,...).

Picture

Předání stavby

Kontrola zadavatelem, odstranění nedostatků a domluva na následné údržbě.

Chcete se dozvědět více?

Napište nám...

VRŠA - SPORT s.r.o

IČ: 27894258
DIČ: CZ27894258

Přihlásit se k odběru novinek